Available Filters
Пино Григио

460 ден

460 ден

460 ден

Пино Ноар

Пино Григио

Бело вино од сортата Пино Гриџо од лозјата на винаријата во Соколце. Се карактеризира со боја слична на сено со зелени нијанси. Аромата е на млади праски и зелени јаболка со дополнителни цитрусни ноти. Вкусот е полн со пријатна свежина, хармонична киселост и долг послевкус со зачинети подтонови на бел пипер.

Температура на сервирање

10°C
12°C

Вински ароми

Праска
Тропско овошје
Банана

КОМБИНАЦИИ СО ХРАНА

Свежа морска риба
Јадења со морска храна
Пилешко
750 МЛ

Опис & Детали

Пиното Григио е полно вино со пријатен и освежувачки вкус. Со ароми на зелено јаболко, праска и цитрусни ноти, ова вино одлично се вклопува во храната. Ова вино најдобро се комбинира со јадења што се лути или кисели по вкус, бидејќи ќе го пресече тешкиот вкус за да ја направи храната да навистина да блесне.

Продукт СКУ: 154

Боја на Вино: Бело Вино

Ознаки на производо: Пино Григио, Бело вино, 2020 година

Pinot Grigio 2020's Reviews

{{ reviewsTotal }} Осврт
{{ reviewsTotal }} Прегледи
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Што сакаат другите потрошувачи на вина

mk_MKMacedonian